Ochrona samochodu przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz drogowych nie jest dzisiaj trudna do wykonania. Można zrobić to stosując choćby specjalne powłoki ceramiczne, które stanowią bardzo cienką warstwę nakładaną na lakier, całkowicie przezroczystą i niewidoczną. Jednocześnie po stwardnieniu nadają strukturze lakieru wyjątkowej odporności, przez co nawet uderzenia kamieni w czasie szybkiej jazdy nie powodują odprysków i odsłaniania gołej blachy, co mogłoby spowodować korozję.

Samodzielna aplikacja

Na rynku znajdziemy sporo preparatów, które pozwalają wykonać zabezpieczenie ceramiczne samemu. Czy jest to dobre wyjście z sytuacji, w przypadku gdy nie chcemy płacić za usługi serwisu? W pewnym stopniu tak, jednak trzeba wiedzieć że bez pewnych umiejętności i doświadczenia możemy zrobić więcej szkody niż pożytku. Warto na początku poćwiczyć na jakimś starszym samochodzie, lub na częściach pozyskanych np. ze złomu. Po jakimś czasie dojdziemy do na tyle dużej wprawy, że wykonanie samodzielnie powłoki ceramicznej nie będzie już dla nas żadną tajemnicą ani też problemem. Pamiętajmy jednak, że pośpiech jest bardzo złym doradcą. Na porządne przygotowanie auta i nałożenie ceramiki potrzebne jest nawet kilka godzin pracy.

Korzystamy z warsztatu

Druga opcja to wykorzystanie usług jednego z serwisów, które oferują nakładanie powłok zabezpieczających. Zazwyczaj będą to punkty, w których można także zamówić np. zabezpieczenie podwozia, bądź szeroko rozumiane usługi typu auto-detailing. Jeśli zabezpieczenie ceramiczne będzie wykonywane przez serwis, możemy być pewni że wszystkie prace zostaną wykonane najlepiej, jak to tylko możliwe. Często otrzymamy też gwarancję. Cena usługi to zazwyczaj okolice stu bądź dwustu złotych, zależnie od tego jak duży posiadamy samochód. W przypadku starszych aut może być też potrzebne wykonanie pewnych poprawek lakierniczych, bądź pozbycie się śladów korozji tam, gdzie z czasem mogła się ona zagnieździć.

Podsumowując, jeśli chcemy wykonać zabezpieczenie powłoką ceramiczną lakieru na własną rękę, to jak najbardziej możemy spróbować. Preparaty do wykonania takiej powłoki są powszechnie dostępne na rynku, nie potrzeba też żadnych specjalistycznych narzędzi. Trzeba jednak odrobinę wprawy i doświadczenia, dlatego lepiej na początku poćwiczyć na innym aucie, bądź na elementach ze złomu. Jeśli nie mamy wystarczająco cierpliwości, to najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =